Výsevy a klíčivost semen

Vážení pěstitelé,

jako ke každému novému poznatku či  informaci se musí člověk většinou prokousat četbou, pro získání kvalitní, geneticky hodnotné rostliny musíme volit též trpělivou cestu, a to cestu výsevu semen, neboť je v podobě dospělého jedince jen těžko dostupná. My se proto snažíme dělat maximum, aby nabízená semena klíčila a aby odpovídala přesně tomu, co požadujete. V době opylování rostlin probíhá přísná separace těch kvetoucích, tak aby nedošlo k samovolnému nežádoucímu sprášení. Není nic potěšitelného, když po létech zjistíte, že Vaše kytička nevykazuje ony žádané znaky daného druhu nebo lokality a Vy jste věnovali svůj čas a prostor jakémusi hybridu. Proto nabízíme jen taxony, u kterých jsme si jejich původem jisti. Snažíme se dělat též kontrolu klíčivosti, abychom se o kvalitě sběru a následného ošetření semen sami přesvědčili. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že semena některých druhů Echinocereusů i více jak deset let stará mohou mít 100% klíčivost. Proto pokud některá semena neklíčí, není to tak, že by semena byla sklizená nezralá, nebo byla příliš stará. Neklíčí spíše vlivem dormance, a proto je ideální výsev nechat vyschnout a zkusit nechat vyklíčit na jaře ve skleníku.

Každou Vaši zpětnou vazbu, jak jste byli nebo nebyli spokojeni s kvalitou semen, jejich klíčivostí a vitalitou semenáčků, uvítáme.

 

První snímek byl pořízen v říjnu a ukazuje nově nabízené druhy z loňských semen, která byla vyseta v červnu letošního roku. Další snímky ukazují podzimní výsevy.